Abone Ol:

Hemşireler Haftası nedeniyle açıklama yapan Genel Sağlık-İş Genel Başkanı Zekiye Bacaksız, hemşirelerin meslek sorunlarına değinerek, taleplerini sıraladı. 100 bin kişiye düşen ebe ve hemşire sayısı OECD ülke ortalaması 1025 iken, Türkiye’de bu sayının 272 olduğunu, hemşirelerin yetersiz istihdam nedeni ile ağır iş yükü altında çalıştıklarını ve uzun çalışma sürelerine maruz kaldıklarını savunan Başkan Bacaksız, şu ifadelere yer verdi:
“Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 149 sayılı hemşirelik personelinin çalışma koşulları ile ilgili antlaşmasında ve 157 sayılı tavsiye kararında; çalışma saatinin haftada 40 saat, günlük çalışma saatinin 8-12 saat olması, haftalık kesintisiz 36-48 saat dinlenme süresi ve nöbetler arası en az 12 saat kesintisiz dinlenme süresi olması, yıllık ücretli izinlerin en az 4 hafta olması gerektiğini bildirmektedir. Antlaşmayı imzalayan 38 ülke arasında yer almayan Türkiye’de vardiyalı çalışma sistemine göre 16-24 saatlik nöbetler söz konusu olabilmektedir.”

AĞIR İŞ YÜKÜ VE UZUN MESAİ

Türkiye’de hemşirelerin görevleri dışı işlerde ve istekleri dışı saatlerde çalıştırıldığını iddia eden Bacaksız, “Sağlık hizmeti bir ekip hizmetidir. Sağlık hizmetinin sunumunda yer alan her meslek mensubu hizmet sınıfının vazgeçilmez parçasıdır. Hemşirelerin de içinde bulunduğu sağlık çalışanlarının “Hekim dışı sağlık çalışanı” “Yardımcı sağlık personeli” “Diğer sağlık çalışanları” gibi ifadelerle tanımlanmasına son verilmelidir. Sağlık hizmeti bir bütündür anlayışıyla 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda yer alan Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı ibaresi kaldırılarak, Sağlık Hizmetleri Sınıfı ibaresi altında bir bütün olarak düzenlenmelidir. Yine bu kapsamda ek göstergelerde yeniden düzenlenmelidir. Tüm sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını kapsayacak şekilde ek göstergeler kademeli olarak yükseltilmelidir” dedi.

HEMŞİRELERİN İSTEKLERİ

Güçlü bir sağlık sistemi için bir an önce yeterli sayıda kadrolu ve güvenceli olarak hemşire istihdam edilmesi gerektiğini söyleyen Bacaksız, “Hemşirelerin ağır ve kötü çalışma koşullarının düzeltilmesi, yetersiz dinlenme alanlarının uygun şekilde düzenlenmesi, 7/24 hizmet veren kreşlerin yaygınlaştırılması, servis hizmetinin 24 saat esasına göre sağlanması, tüm ek ödemelerin emekliliğe yansıtılması, yıpranma payı hakkının yıl başına 90 gün olacak, tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak ve halen görev yapan personele geçmişe etkili olacak şekilde genişletilmesi, tüm kamu çalışanları için ek göstergelerin kademeli olarak yükseltilmesi, insan onuruna yaraşır bir ücret ve emeklilik koşullarının sağlanması hemşirelerin beklentilerinin başında gelmektedir” ifadelerine yer verdi.

İOS Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Android Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Ederek İlanlardan Anında Haberdar Olun.

Twitter’da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Grubumuz İçin Tıklayınız.

Memur Haberleri | ANKARA

(BSHA)