Abone Ol:

Kamu’ya memur ve personel alımlarında düzenleme içeren Güvenlik ve Arşiv araştırması konusu daha önce de TBMM’ye gelmiş fakat daha sonrasında Anayasa Mahkemesinin verdiği iptal kararıyla kanun yasalaşmamıştı. AYM tarafından verilen iptal kararının ardından memur güvenlik soruşturması konusunda bir takım düzenlemeler yapılarak teklif yeniden TBMM gündemine getirilecek

Güvenlik Ve Arşiv Soruşturması Teklifi Yeniden TBMM’de !

AYM tarafından iptal edilen eski teklifte kamuya alınacak kişinin Anne ve babasının eşinin de araştırılması da ön görülüyordu. Ancak AK Parti kaynakları, bunun yeni düzenlenen tekliften çıkarıldığını belirtmekte.. Teklifin önümüzde günlerde TBMM’de görüşülmesi bekleniliyor.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Neden Gerekli?

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının kime ve hangi kapsamda yapılacağı genellikle özel kanunlarla düzenlenmektedir. Bununla birlikte, ülkemizin çok yakın tarihlerde Anayasal düzene karşı terör örgütlerince işlenen suçların kamu görevlileri eliyle kamu güç ve kaynaklarına dayanılarak yapılabildiği 15 Temmuz 2016 hain darbe girişiminde açıkça görülmüştür. Bu ise, demokratik toplum düzenini korumak için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuştur.

KANUN TEKLİFİ.PDF