Abone Ol:

Kaymakam adayı sınavı duyurusu uzun süredir bekleniliyordu. İçişleri Bakanlığı tarafından 18 Mayıs tarihinde yayımlanan ilan ile kaymakam adayı sınavı yapılacağı kamuoyu ile paylaşılırken 110 Kaymakam adayı alımı yapılacağı da duyuruldu. Bu duyurunun ardından 2021 Kaymakam adayı sınav süresi, kaç soru olacak gibi detaylar sınava girmeyi düşünen adaylar tarafından merak edilmektedir.

Kaymakam adayı sınavına girmeyi düşünen adaylar başvurularını ais.osym.gov.tr adresinden yapabileceklerdir. Sınav ücreti 250 TL olup, ÖSYM’nin ödemeler sayfasından yapılabilecektir. Başvurular 26 Mayıs- 2 Haziran tarihleri arasında alınacaktır.

2021 Kaymakam Adayı Sınavı Konuları Nelerdir

Sınavda adaylara, 34 sorudan oluşan Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi ile 66 sorudan oluşan Alan Bilgisi Testi uygulanacaktır.

Genel Yetenek ve Genel Kültür Testi:

Türkçe (14),

Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (4),

Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik Yapısı (10)

Türkiye’de Demokratikleşme

 İnsan Hakları (6) ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan,

Alan Bilgisi Testi:

Anayasa Hukuku (13),

İdare Hukuku (18),

Türkiye’nin İdari Yapısı (14),

Türkiye’de Mahalli İdareler (9),

Ekonomi (12)

ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan oluşacaktır.

Kaymakam Adayı Sınav Puanı Nasıl hesaplanacak?

Sınava giren adaylardan alım sayısının 4 Katı kadar aday sözlü sınava davet edilecektir. 110 Kişilik alımda 440 Aday sözlü sınava davet edilecektir. Konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde ” 100 tam puan üzerinden 70 ve daha yüksek puan alan adaylar, en yüksek puanlı adaydan başlanarak puan sırasına konacaktır. 70 ve daha yüksek puan alan adaylardan, ilan edilen kadronun (110) 4 katı olan 440 aday mülakata katılmaya hak kazanacaktır. 440. adayla aynı puanı alan diğer adaylar da mülakata katılmaya hak kazanacaklar ve İçişleri Bakanlığı tarafından yapılacak mülakata çağrılacaklardır.”

Sınav Süresi Kaç Dakika?

Sınav, 10 Temmuz 2021 tarihinde Ankara’da yapılacaktır. Sınav, saat 10.15’te başlayacaktır. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

Sınavda sorulacak soru sayısı ve cevaplama süresi; 100 soru için 150 dakika (2,5 saat) olacaktır.